MALTOS ORDINO PAGALBOS TARNYBOS 30-METIS LIETUVOJE: NUO VIENUOLIŲ RITERIŲ IKI TŪKSTANTINĖS SAVANORIŲ

Maltos ordino pagalbos tarnyba (maltiečiai) šiemet švenčia veiklos 30-metį.Ši sukaktis – puiki proga geriau susipažinti su maltiečiais, jų veikla,sužinoti, kada ir kaip ji prasidėjo. Lietuvos maltiečiai yra dalis vienos seniausiųlabdaros organizacijų pasaulyje – Maltos ordino, teikiančio pagalbąvargstantiems net 120 šalių. Veiklos jubiliejų švenčianti organizacija Lietuvojevienija apie 1500 savanorių 43 šalies vietovėse – pagalba teikiama seneliams,stokojančiose šeimose augantiems vaikams, neįgaliesiems, sunkumusišgyvenantiems asmenims, pabėgėliams.

Iškalbingi skaičiai

Maltiečių organizacija Lietuvoje buvo įkurta 1991 m. spalio mėn. vyskupųJuozo Tunaičio, Jono Borutos, kunigo Vaclovo Aliulio bei kt. siekiant Lietuvojeturėti katalikišką labdaros organizaciją, kuri savo veikloje vadovautųsi Maltosordino vertybėmis ir teiktų pagalbą visų rasių, tikėjimų ir tautų žmonėms.

Dabar, praėjus 30 Lietuvos maltiečių veiklos metų, organizacija jau galipasigirti iškalbinga statistika: 1500 savanorių, iš jų apie 500 jaunųjųmaltiečių, kas prilygsta 30 pilnųkeleivinių autobusų, kurių 1/3 keleivių jaunimas; maltiečiai maitina ir globoja2600 senolių – jie galėtų užpildyti beveik 7 futbolo aikštes;per metus išdalinama apie 150 000 porcijų maisto, kurio po porciją užtektųkiekvienam Klaipėdos gyventojui; yra įsteigę 16 vaikų dienos centrų, o per visą Lietuvą remia 1227 vaikus – tiek moksleivių mokosi 3 vidutinėseLietuvos mokyklose; pavėžėdami neįgaliuosius ir ligonius nukeliavo 137 572km – 98 kartus apvažiuota aplink Lietuvą; o piligriminiųkelionių su neįgaliaisiais į Lurdą ir į Šiluvą metu nukeliauta 37 200 km, kasprilygsta kelionei aplink pasaulį. 

Svarbiausia – palaikymas 

Nors organizacijos pagrindinė jėga išlieka savanoriai, didelį vaidmenį jos plėtrai irpatikimumui visuomenėje padarė mecenatai ir garbės nariai, jų parama irpalaikymas visais laikas buvo svarbus maltiečių veiklos pamatas. 

„Maltiečių veikla – gražiausia skleidžiama žmogiškumo išraiška. Iš tiesųžvelgiant retrospektyviai  maltiečiųpagalba vargstantiems padėjo saugoti ir puoselėti žmogiškumą skirtingomisepochomis, siaučiant karams ir taikos laikotarpiais, kovojant užnepriklausomybę bei žengiant pirmuosius žingsnius į laisvę“, – teigia Maltos ordinopagalbos tarnybos garbės narys ir senolių paramos akcijos „Maltiečių sriuba“globėjas Prezidentas Valdas Adamkus. 

Šiandienmaltiečiai didžiuojasi savanorių gausa, žmonių pasitikėjimu, globojamų žmoniųpadėkomis, bet istoriškai turtingos ištakos įpareigoja organizaciją atskleisti, iš kurtai, kaip per šimtmečius formavosi pagalbos žmogui vertybinis pagrindas, kokiuslaikus siekia lietuvių mecenatystės ištakos. Tai bene svarbiausi elementai,padėję maltiečiams išlaikyti laiko, skirtingų kultūrų ir istorinių įvykiųegzaminus. 

Turtinga istorija 

Maltos ordino ištakos siekia XI amžiaus vidurį, kai krikščionys gavoleidimą Jeruzalėje statyti bažnyčią, konventą ir ligoninę, kuri rūpintųsišalyje keliaujančiais piligrimais. Tuo metu susikūrė ir Šv. Jono bendruomenė,tapusi pirmuoju maltietiškos veiklos branduoliu. Dėl XI amžiuje siautusių karųMaltos ordinas ne tik globojo piligrimus, bet atliko ir karines funkcijas, tadvienuolių gretas papildė riteriai. Tarp jų ir Maltos ordino narių būta LietuvosDidžiojoje kunigaikštystėje žymių Radvilų, Pacų, Ostrogiškių,Sanguškų dinastijosatstovų – tai šių didikų šeimose galime matyti pirmuosius Lietuvosmaltiečius.  

Vėliau sekė okupacija, sovietmetis. Maltos ordino žvilgsniai į apienepriklausomybę prakalbusią Lietuvą buvo nukreipti tik 1989 metais. Pirmiejiordino atstovų vokiečių vizitai buvo neoficialūs, žvalgybiniai – jų metu siektaįvertinti, kokios socialinės ir medicininės pagalbos gali prireikti Lietuvaisiekiant nepriklausomybės ir pirmaisiais jos metais. Didžiosios labdarossiuntos pradeda į šalį keliauti po sausio įvykių – daugumai šalies ligoniniųtrūksta medicinos įrangos, paprasčiausių lovų, vaistų. Jau 1991 m. sausio 17 d.Lietuvą pasiekia didžiulė medicininės aparatūros, medikamentų bei drabužiųsiunta. Nors šalis dar okupuota tankų, maltiečiai iš Vokietijos lanko Sausio13-osios nukentėjusiuosius ligoninėje ir rūpinasi pagalba jiems – keletassunkių ligonių maltiečiams tarpininkaujant išvežami gydyti į užsienį.

Po šių įvykių mūsų šalyje įsteigiamas maltiečių biuras, kurio tikslaskoordinuoti Vokietijos maltiečių ryšius su Lietuvos vyriausybe, ministerijomis,vyskupais bei rūpintis atstovybės steigimu Lietuvoje. 1991 m. spalį oficialiaiįregistruota maltiečių organizacija Lietuvoje.

Per pirmuosius veiklos metus Lietuvos maltiečiai įsteigė 2 socialinesvalgyklas, senelių namus Vilkaviškyje, aktyviai rūpinosi parama ligoninėms,senelių ir vaikų namams, mokykloms.

 
Griežtai draudžiama Trakietis paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Trakietis kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Trakietis nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.161.98.96.

Rašyti

Portalo Trakietis redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Trakai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Jaunuoliai susipažino su inovatyviom profesijomis

VšĮ Trakų švietimo centras įgyvendino JRD prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inovacijų projektą „Galimybių spinta“. Projekto...

KOKYBIŠKAS POILSIS GALIMAS IR LIETUVOJE – NIDOS KURORTE

Net tie, kurie yra įpratę atostogauti svetur, po truputį atranda ir Lietuvos grožį, daugybę unikalių lankytinų vietų ir ramybe dvelkiantį po...