Tremtinio užrašai Lentvario bibliotekoje

1941 m. birželio14 d. 3 val. nakties enkavėdistai pradėjo masinius lietuvių areštus ir   trėmimus į Sovietų Sąjungos gilumą, Sibirą.Per savaitę iš Lietuvos išvežta 30 tūkstančių gyventojų. Iki šiol tiksliainenustatyta tikslaus ištremtųjų ir žuvusiųjų pakeliui į tremtį skaičiaus.

Minint šią svarbią Lietuvai dienąLentvario miesto bibliotekoje lankėsi knygos ,,Tremtinio užrašai‘‘ sudarytojaVU Užsienio kalbų instituto dėstytoja Rasa Katiliūtė-Bačiulienė. Į knygospristatymą susirinko Lentvario gimnazijų moksleiviai, jų mokytojai bei kitimiesto gyventojai. Rasa Bačiulienė papasakojo apie savo dėdės - AlgimantoKatiliaus norą surinkti dienoraščius į krūvą ir išleisti knygą. Ši dviejų tomųknyga – ne tik unikalus istorinis dokumentas, bet kartu ir grožinis kūrinys. Taiautentiški dvylikamečio berniuko dienoraščiai, rašyti tremtyje, Sibire, vėliaupapildyti atsiminimais, kuriuos paauglys užrašė pabėgęs iš tremties į Lietuvą. Juose atsiskleidžia berniuko brendimas: kaip naivussvajotojas ir nuotykių trokštantis paauglys dėl gyvenimo sunkumų, darbosovchoze, nepriteklių ir netikėčiausių nuotykių pakliuvęs tarp tikrųnusikaltėlių tampa aštuoniolikamečiu beveik subrendusiu vyru.

Tik sulaukęsžilos senatvės Algimantas Katilius sumanė savo dienoraščius paskelbti plačiaivisuomenei. Jo sumanymą padėjo įgyvendinti dukterėčia Rasa Katiliūtė -Bačiulienė. Ji pasakojo, kad dėdė, dar tada paauglys, rašė dienoraščius antlaikraščių, kalendorių, ant bet kokių popieriaus lapelių, o kai nebeturėdavoant ko rašyti, rašydavo tarp jau parašytų eilučių. Rašė pieštuku, o kainebeturėdavo kuo rašyti,  iš suodžiųgamindavosi rašalą. Antrajame knygos tome aštuoniolikametis paauglyspasakoja apie savo gyvenimą besimokant Utenos berniukų gimnazijoje 1948–1951metais, per patį Stalino režimo įkarštį, kai buvo įvykdytas ne vienas šiurpusnusikaltimas prieš lietuvių tautą. Leidinys skirtas plačiam skaitytojų ratui,tačiau ypač svarbus jaunimui. Jie girdi bendraamžio pasakojimą, kaipsovietmečiu buvo varžoma žmogaus ir žodžio laisvė, kaip jaunas žmogus buvoverčiamas laviruoti tarp sovietinės represijos pinklių ir deginančio troškimokovoti už Lietuvos laisvę bei nepriklausomybę.

Susitikimo metu viešniapravedė interaktyvų užsiėmimą ,,Gyvoji istorija. Nepilnamečiai tremtiniaiSibire“. Suskirsčius moksleivius į dešimt komandų, davė užduotį perskaitytiknygos ištrauką ir pagal ją pateikti klausimą visai auditorijai. Mokiniainoriai įsijungė į  žaidimą. Šis knygospristatymo būdas leido vaikams giliau įsijausti į to meto tremtinių patirtusgyvenimo sunkumus. Ypač aštriai nupasakoti vaizdai, kaip žmonės badavo,svajodavo gauti nors trupinėlį duonos, kaip šaldavo per žiemas, kaip dirbdavosunkius alinančius darbus. Už teisingai atsakytus klausimus komandos gavotaškus, o daugiausia taškų surinkusioms viešnia įteikė Vilniaus Universitetoprizus. Susitikimas moksleiviams paliko gilų įspūdį, jie sužinojoto meto realijas, susipažino su istoriniais faktais, 1948 ir 1949 metaisvykdytais trėmimais, sovietinėmis švietimo ir pinigų reformomis, taip pat KGBsaugumo metodais ir partizanų kovos ypatumais. Dėkojame Rasai Bačiulienei užįdomų knygos pristatymą.
Violeta Pupelienė
Trakų viešosios bibliotekos Lentvario filialo vyr.bibliotekininkė


Griežtai draudžiama Trakietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Trakietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Trakietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 52.206.226.77.

Rašyti

Portalo Trakietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Trakai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Prezidentūroje apdovanotos geriausios Lietuvos seniūnijos

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino Lietuvos šimtmečiui skirto nacionalinio seniūnijų konkurso „Valstybę kuriame me...

Migruojantis kinas 2: kino vakarai tęsiasi“ Trakų rajone

„Migruojantis kinas 2: kino vakarai tęsiasi“ – tęstinis Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos kino sklaidos projektas.