Rykantuose paminėti jubiliejiniai Tėvo Stanislovo metai

2018 metus Lietuvos Seimas paskelbė kapucino Tėvo Stanislovo metais. 2018 metais rugsėjo 29 d. sukako 100 metų, kaip gimė žymusis misionierius, žydų gelbėtojas, tremtinys, dvasininkas Tėvas Stanislovas.


 

Trakų viešosios bibliotekos Rykantų filialas, norėdamas papasakoti gyventojams apie šį žmogų, pakvietė savo lankytojus į susitikimą su Valentina Šereikiene, knygų apie Tėvą Stanislovą autore. Renginio „Tėvas Stanislovas: Per Jį kalbėjo Dievas!“ metu rašytoja bei socialinių mokslų daktarė Rykantų Švč. Trejybės bažnyčioje susirinkusiems tikintiesiems pristatė savo parašytas knygas: „Tėvo Stanislovo saulė“, „Paskutinis pamokslas. Tėvas Stanislovas“ ir „Tėvo Roko paslaptis“, skaitė paskaitą „Kaip gyventi ir senti oriai“.

V. Šereikienė net devyniolika metų lankėsi ir darbavosi pas Tėvą Stanislovą Dotnuvoje ir Paberžėje (1986–2005). Ji yra Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos narė, viena iš asociacijos „Šviesuva“ steigėjų, asociacijos valdybos narė. 2014 m. apdovanota Jono Vileišio žalvariniu medaliu už nuopelnus Kaunui vykdant socialinę, edukacinę ir neįgaliųjų integracijos veiklą su įvairaus amžiaus žmonėmis. Kitų knygų – „Ortopedijos amato raida Lietuvoje“, „Apybraižos ir atsiminimai“, „Ne vien duona“, „Asociacija „Šviesuva“, „Asociacija „Šviesuva“: pirmieji veiklos metai“, „Asociacija „Šviesuva“: naujovės“, „Asociacija „Šviesuva“: nauji uždaviniai“ – autorė.

Bažnyčia – puiki vieta paminėti Tėvo Stanislovo metus. O renginio diena beveik sutapo su dvasininko gimtadieniu. Knygų autorė papasakojo susirinkusiems apie Tėvo Stanislovo (Algirdo Mykolo Dobrovolskio) dvasininko kelią, jog ankstyvoje jaunystėje pasirinko itin griežtos regulos vienuolio gyvenimą, buvo nuolat apsuptas žmonių. Jis autentiškai liudydavo Kristų, pastebėdamas visuomenės atstumtuosius, paklydusius žmones, suteikdamas jiems vilties. Šie ir pavieniui, ir būriais nuolat traukė pas jį pasisemti gyvenimo išminties, pajusti ramybę ir darną. Ir šiandien labai lankoma yra Paberžė, kur Tėvas Stanislovas palaidotas.

„Nėra tylesnės vietos kaip Paberžė“, – sakydavo Tėvas Stanislovas. Ant vienuolio kapo stovi kryžius be Nukryžiuotojo, ten tik trys mazgai, simbolizuojantys duotus įžadus – neturto, skaistybės ir paklusnumo. Yra liudijimų, jog yra išgijimų Tėvo Stanislovo užtarimu. Šiuo metu Vatikane vyksta Tėvo Stanislovo beatifikacija. Tikimasi jį paskelbti palaimintuoju, o vėliau ir šventuoju.

Savo prisiminimais apie Tėvą Stanislovą pasidalijo ir kunigas Aloyzas Volskis, kuris asmeniškai pažinojo kapuciną, dažnai lankėsi pas jį. Paaiškėjo, kad Rykantuose taip pat gyvena Tėvą pažinojusi moteris, Beata Vitkauskienė, kuri dažnai lankėsi Dotnuvoje, jaunystėje net 10 metų dainavo bažnyčios chore. Rašytoja užrašė jos atsiminimus, kurie galbūt atsiras naujoje knygoje.

Po renginio bažnyčioje dalyviai rinkosi į kunigo Tėvo Stanislovo vardo ekspozicijos „Rykantų krašto vertybės“ atidarymą Rykantų universaliame daugiafunkciame centre. Tarp eksponatų buvo galima pamatyti Rykantų gyventojai, Reginai Syroicienei, priklausančią Bibliją, išleistą 1857 m. Berlyne, Rykantų Švč. Trejybės bažnyčiai priklausantį Mišiolą, išleistą 1877 m., Mečislavos Pžybylskos-Lučynskos (Mieczyslawa Przybylska-Luczynska) knygą „Elgetos lobis“ (Skarb nędzarza), išleistą 1932 m. Varšuvoje, kurią išsaugojo kaimo gyventojas Alojzy Jachimovič.

Rykantų bendruomenė pristatė susirinkusiems Jonavos trečiojo amžiaus universiteto Suaugusiųjų švietimo centro liaudiškos muzikos kapelą „Lankesa“, kuriai vadovauja Antanas Kirvelevičius, bei pakvietė visus į koncertą.

Kapela susikūrė prieš 11 metų, per šį laiką ji surengė apie pusę tūkstančio koncertų, ne kartą koncertavo užsienyje. „Lankesa“ jau yra dalyvavusi 12-oje tarptautinių renginių.

Kolektyvo vadovas A. Kirvelevičius, vadinamas „žmogumi-orkestru“, 2018 m. kovą atšventė 75 metų jubiliejų. 2018 m. yra užregistruotas naujas Gineso rekordas: didžiausias vieno žmogaus orkestras – 9 muzikos instrumentų – groja A. Kirvelevičius. Atlikėjo muzikos instrumentų orkestrą sudaro: armonika, armonikėlė (lūpinė), būgnas, cimbolai, lėkštės ant būgno, lėkštė ant stovo, metalofonas, varpeliai, žvangutis. Visi jie sveria apie 70 kg.

Po koncerto svečiai ir gyventojai buvo pakviesti prie bendro stalo. Renginys tęsėsi degustuojant žiemai paruoštas gėrybes. Taip buvo vertinami šeimininkių konservuoti produktai, kurie buvo pristatyti į biblioteką rengiant parodą „Žiemai pasiruošę“. Dalyviai galėjo viską ragauti, dalintis receptais, bendrauti, klausysis kapelos dainų.

Koncerto ir pasisėdėjimo metu V. Šereikienė suteikė susirinkusiems individualias konsultacijas socialinės informacijos ir reabilitacijos klausimais. Kalbėta apie įstatymus dėl socialinių garantijų ir lengvatų; apie paciento socialinių problemų įvertinimą; apie žmogaus teises ir galimybes konkrečiu atveju; kaip elgtis esant problemoms, konfliktams dėl sveikatos būklės pakitimų; kaip pasirinkti reikalingas pagalbos įstaigas; globos, rūpybos, paslaugų namuose klausimais.

Dėkojame už pagalbą organizuojant renginį kunigams Andžejui Andžejevskiui bei A.i Volskiui, už suteiktas veiklai patalpas Rykantų universalaus daugiafunkcio centro direktoriui Dariušui Nedveckiui, Rykantų bendruomenės atstovams ir visiems, kurie prisidėjo ir dalyvavo šventėje.
 

Barbara Jocienė 
Trakų viešosios bibliotekos Rykantų filialo vyr. bibliotekininkė

Griežtai draudžiama Trakietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Trakietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Trakietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.227.76.35.

Rašyti

Portalo Trakietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Trakai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Trakai pasitinka vasarą: aplankyk senąją sostinę

Vasaros pradžią skelbia senoji sostinė Trakai. Gegužės 31–birželio 2 dienomis miestą pasiglemš ir į renginių bei reginių kaleidoskopą į...

Trakų visuomenės sveikatos biuras ruošiasi įkurtuvėms

Jau visai netrukus – džiugios įkurtuvės! Vakar rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė ir administracijos direktorius Darius Kvedaravičius a...