Pranešk apie turimą seną nebevažiuojantį automobilį!

Vis dar dažnai pasitaikantis atvejis - daugiabučių namų kiemuose bei pakelėse palikti seni, nebevažiuojantys automobiliai. Apleistos transporto priemonės teršia aplinką (iš jų teka pavojingomis atliekomis laikomi skysčiai, vandalai niokoja automobilius daužydami stiklus, gadindami kėbulą ir kitas detales), „užkemša“ daugiabučių namų kiemus, kuriuose ir be to trūksta parkavimo vietų transporto priemonėms.
 
Automobilių dalys – hidrauliniai (tepaliniai) amortizatoriai, akumuliatoriai, tepalai, degalų, tepalų ir oro filtrai - itin pavojingos aplinkai medžiagos. Netinkamai tvarkomos jos gali kelti pavojų tiek aplinkai, tiek pačių žmonių sveikatai. Automobilių tepalinius amortizatorius, degalų ir tepalų filtrus sudaro metalas ir alyvos ar degalų likučiai. Visuomenės sveikatos specialistų tvirtinimu, gamtoje išmetamos automobilio alyvos ar detalės, kuriose yra alyvos, gali užteršti didžiulius plotus ir paversti juos kone dykvietėmis. Užterštose žemėse kurį laiką nieko nebegalima auginti. Panaudotuose tepalų filtruose yra alyvos likučių, o juose - ir sunkiųjų metalų, ir dioksinų, ir įvairių aromatinių junginių. Jei į dirvožemį patenka 1 litras alyvos, jis dešimtmečiams užteršia pusę hektaro. O jei analogiškas alyvos kiekis patenka į vandenį, jis gali užteršti net milijoną litrų vandens. Netinkamai tvarkomi seni akumuliatoriai irimo proceso metu ar pažeidus akumuliatoriaus korpusą, į aplinką išskiria daug pavojingų cheminių medžiagų: sunkiųjų metalų ir elektrolito.Su šiomis atliekomis į aplinką patekusios pavojingos medžiagos gali garuoti, užteršti gruntinius vandenis, užsidegusios išskirti toksiškas medžiagas. Aplinkoje pasklidusios pavojingos medžiagos patenka į žmogaus organizmą su maistu, per orą, vandenį ir gali sukelti sveikatos sutrikimų. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog kenksmingos medžiagos turi tiesioginės įtakos įvairių ligų, ypač vėžinių, paūmėjimui. Dėl to visame pasaulyje skiriamas išskirtinai didelis dėmesys atliekų, o ypač pavojingų, tvarkymui. Siekiant išsaugoti švarią aplinką bei žmonių sveikatą, susidarančias pavojingas atliekas svarbu išskirti iš bendro atliekų srauto.
 
 
Pagal teisės aktus, kurių įgyvendinimą prižiūri Aplinkos ministerijai pavaldžios institucijos bei policija, seno, nebevažiuojančio automobilio savininkas  privalo pasirūpinti seno automobilio atliekų sutvarkymu. Jei to nepadarys, jis gali būti nubaustas už neeksploatuojamos, paliktos be priežiūros transporto priemonės laikymą bendro naudojimo vietose.
 
 
Ką daryti norint atiduoti seną, nebevažiuojantį automobilį?
 
Internete, spaudoje apstu reklaminių skelbimų apie automobilių supirkimą. Deja, tik nedaugelis besireklamuojančių asmenų užsiima legalia automobilių ardymo veikla. Daugelis jų net neturi leidimų verstis tokia veikla, tad ir nesilaiko daugybės būtinų reikalavimų. Pastarieji vertingas dalis priduoda į antrinę rinką, o jiems naudos nenešančių gumos, stiklo, plastiko ar kitų atliekų tiesiog atsikrato. Atliekos dažnai tiesiog švystelimos į konteinerius, taip dar labiau paaštrinant konteinerių bei sąvartynų perpildymo problemą. Kartais pasielgiama dar paprasčiau – atliekų atsikratoma kažkur gamtoje, pavyzdžiui, artimiausiame miškelyje.Jei nežinote, ar senus automobilius superkantis asmuo turi leidimą verstis transporto priemonių utilizavimu, tiesiog pasiteiraukite, ar jis išduos transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimą. Tai –  pagrindinis įrodymas, kad automobilį patikėjote legaliai veikiančiam asmeniui. Atidavus utilizuoti transporto priemonę, privalu su pirkėju pasirašyti ir transporto priemonės pirkimo–pardavimo sutartį.

Pridavus eksploatuoti netinkamus automobilius demontavimo įmonėms, pasirūpinama, kad senas automobilis būtų saugiai sutvarkomas. Demontuojant eksploatuoti netinkamą transporto priemonę, pašalinamos ir pagal reikalavimus saugomos pavojingos atliekos. Tuo tarpu pakartotiniam panaudojimui tinkančios dalys (metalas, naudotos padangos, plastikas, stiklas) atrenkamos, rūšiuojamos ir vėliau perdirbamos.
 
Apsilankyk www.agia.lt ir sužinok kur priduoti seną nabenaudojamą automobilįGriežtai draudžiama Trakietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Trakietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Trakietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 52.23.192.92.

Rašyti

Portalo Trakietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Trakai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Aukštadvario žemės ūkio mokyklos komanda dalyvavo parodoje „Studijos 2019“

„Žinai, kas esi. Sužinok, kuo būsi“ – tokiu moto 2019 metų vasario 7–9 dienomis lankytojus pasitiko 17-oji tarptautinė mokymosi, žinių...

Lentvarietė Neringa Vaitkutė apie baubus ir kitas mitines būtybes

Vasario 6 d. Lentvario miesto biblioteka organizavo susitikimą su rašytoja, biologijos mokytoja Neringa Vaitkute, kurios knyga ,,Klampynių kronikos...