Gojaus kaime – jubiliejiniai atlaidai

Nuo rugpjūčio 26 dienos Gojaus kaime vyks kasmetiniai atlaidai Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ligonių sveikatos koplyčioje. Šiemet jie bus jubiliejiniai – sukanka 75 metai nuo koplyčios pašventinimo.

Statybos iniciatorius

Gojus, mažas kaimelis, miškų ir ežero supamas, yra įsikūręs Trakų rajone, Rūdiškių seniūnijoje, netoli kelio Vilnius – Druskininkai. Tai nedidelė vietovė, kurioje gyvena 26 gyventojai.
Kaimelio istorija prasideda nuo 1865 metų, o Dievo Motinos Ligonių Sveikatos koplyčia Gojuje pradėta statyti 1936 metais, pagal Aleksandro Andžejevskio, vėliau gavusio vienuolinį Vlodimiežo vardą, projektą.
Vlodimiežas gimė 1881 metų birželio 3 dieną Gojaus gyventojų Ježio ir Elenos Andžejevskių šeimoje. 1902 metais, praėjus dvejiems metams po tėvo ir motinos mirties, jis palieka tėvų namus ir išvyksta į Senuosius Trakus. Pas vietos kleboną kun. Jelenievskį du metus uoliai mokosi tikėjimo pagrindų. Sėkmingai išlaikęs egzaminus, pradeda katecheto darbą Senųjų Trakų parapijoje. Po šešerių metų, 1908 metais, palieka gimtąjį kraštą ir išvyksta į Krokuvą, į Tėvų Bonifratrų vienuolyną. Davęs įžadus Austrijos sostinėje Vienoje, gauna vienuolinį Vlodimiežo vardą. Gilinti teologines žinias ir tobulintis keliauja į Romą. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą tėvas Vlodimiežas grįžta į Krokuvą. Nuo 1914 metų dirba Bonifratrų ligoninėje. Nepaisant tolimų kelionių, visą gyvenimą Vlodimiežas dažnai sugrįždavo į gimtąjį Gojaus kaimelį.

Naujos statybos ir atlaidai

Pagal tėvo Vlodimiežo projektą 1936 metais pradėtos statyti koplytėlės Gojuje ilgis siekė 3 metrus, plotis 2 metrus, aukštis 3 metrus. Paluknio parapijos klebonas kun. Kazimiež Packevič gavo pritarimą iš Vilniaus arkivyskupo Romualdo Jalbžykovskio koplyčios pašventinimui. Koplyčia iškilmingai pašventinta 1937 metais liepos 18 dieną.
1938 metų kovo mėnesį Vlodimiežo prašymu kun. klebonas Kazimiež Packevič pritaria naujo projekto įgyvendinimui – koplyčios padidinimui. Tais pačiais metais kovo 25 dieną, gavęs leidimą iš Vilniaus arkivyskupo, paskelbia Gojaus kaimo gyventojams apie naujas koplyčios statybas. 1939 metais kun. Klebonas Kazimiež Packevič pašventino koplyčios pamatus. Pašventinimo aktas užmūrytas pagrindinio altoriaus sienoje.
1940 metais Vilniaus Arkivyskupas Romualdas Jalbžykovskis raštu pritarė Paluknio parapijos prašymui rengti Dievo Motinos Ligonių Sveikatos garbei atlaidus.

Koplyčios relikvijos

Vienu iš vertingiausių Gojaus koplyčios turtų yra Dievo Motinos Ligonių Sveikatos paveikslas – tai
Vilniaus Šv. Kryžiaus Bonifratrų vienuolyno bažnyčios (dabar Marijos vargdienių seserų vienuolynas) paveikslo kopija. 1936 metais paveikslą ant drobės nutapė Romuald Varachovski. Dievo Motinos Ligonių sveikatos paveikslas yra priskiriamas prie Dievo malonėmis garsėjančių paveikslų.
Kitas vertas dėmesio koplyčios objektas – relikvijorius - monstracija iš kulkų.
1914 metais tėvas Vlodimiežas dirbo Bonifratrų ligoninėje. Pirmojo pasaulinio karo metu ši ligoninė tapo karo ligonine. Iš karo lauko čia buvo atvežami sužeisti kareiviai. Tėvas Vlodimiežas nusprendė rinkti iš Austrijos, Prūsijos ir Rusijos kariuomenių kareivių kūnų išimtas kulkas, iš kurių vėliau buvo sukurtas monstrancijos pavidalo relikvijorius. Relikvijoriaus aukštis – 36 cm. Jo gamybai buvo panaudota 51 austriška, 21 prūsiška ir 16 rusiškų kulkų.
Tuoj po Pirmojo pasaulinio karo vienuolijos vyresnybė relikvijorių norėjo perduoti į vienuolijos muziejų Vienoje. Tačiau tėvo Vlodimiežo pastangomis relikvijorius buvo jam grąžintas. 1937 metais tėvas Vlodimiežas relikvijorių perduoda Gojaus koplyčiai. 2012 m. buvo atlikti relikvijoriaus restauravimo darbai.
Koplyčioje saugoma ir apie 200 puslapių Gojaus kaimo ir pačios koplyčios istorijos kronika, ir XVII a. Laikrodis, ant kurio tėvas Vlodimiežas savo ranka užrašė: „Viena iš tų valandų gali būti tavo“.

Programa

Rugpjūčio 26 d. 14.00 val. – Dievo Motinos Ligonių Sveikatos atlaidai. Dalyvauja kunigai Tadeuš Matulanec, Bronislavas Krakevičius, Andžej Andžejevski, Jonas Varaneckas.
Rugpjūčio 27 d. 18.00 val. – Šv.Mišios Gojaus kaimo gyventojų intencija. Kunigas Ježi Vitkovski.
Rugpjūčio 28 d. 18.00 val. – Šv. Mišios parapijos ligonių intencija. Kunigai: klebonas rektorius Jan Kasiukevič ir Gintaras Petronis
Rugpjūčio 29 d. 18.00 val. –Šv. Mišios aukotojų intencja. Kunigas Ruslanas Vilkiel.
Novena Dievo Motinai Ligonių sveikatai.
Šventinis koncertas, kuriame pasirodys žinomas dainininkas iš Lenkijos Ivanas Komarenko, Vilniaus krašto atlikėjai: Vincukas, Katažyna Niemyčko, Agnieška Dobrovolska, Liuba Nazarenko ir kiti.

Trakų r. kultūros rūmų inf.

Griežtai draudžiama Trakietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Trakietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Trakietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 52.91.176.251.

Rašyti

Portalo Trakietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Trakai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Vasario 16-ąją įteikti Kunigaikščio Vytauto Didžiojo medaliai

Trakų kultūros rūmuose paminėta Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo diena ir įteikti Kunigaikščio Vytauto Didžiojo medaliai rajon...

Akcija „Švęsk Vasario 16-ąją kartu!“

Švęsdamos Vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės gimtadienį, Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos ir filialų bibliotekininkės vas...